דובים רומניה
השעה ברומניה עכשיו
מזג אוויר בוקרשט
מזג אוויר ברשוב
booked.netמפת רומניה
Enlarge Picture
לחצו להגדלת תמונות רומניה לחץ להגדלה
גלריית תמונות רומניה
Click to Enlarge Picture לחץ להגדלה
ממליגה ©
כל הזכויות שמורות
אישה כפרית ברומניה. חיי צוענים

שואת יהדות רומניה

Romania Jewish Holocaust

מסע אל האמת

The True

ב- 13 ביוני 2003, בתום דיון על שיתוף פעולה בין ארכיונים ברומניה לבין מוזיאון השואה בוושינגטון, הוציאה ממשלת רומניה הודעה בזו הלשון: "השיחות בנושא זה הבליטו בסופו של דבר את עמדת ממשלת רומניה - היא מעודדת מחקרים של השואה באירופה תוך שימת דגש בכך שבתוך גבולות רומניה לא התרחשה שואה בשנים 1945-1940".

תוכן הודעה זו מקומם מאוד משום שרומניה הייתה בעלת הברית היחידה של גרמניה הנאצית שלא שלחה את יהודיה למחנות ההשמדה בפולין אלא רצחה אותם בעצמה, תוך הפעלת כוחות הצבא והמשטרה הרומניים בשטחים ששלטה בהם ובשטח הכיבוש שהעניק לה היטלר באוקראינה.
יתרה מזאת, ההודעה פורסמה בסמיכות רבה לפרסום המחקר המקיף של ד"ר ז'אן אנצ'ל ז"ל על תולדות השואה ברומניה (יד ושם, 2003). מחקר זה מוכיח כי בתקופת השואה נרצחו ברומניה רבתי ובאזורים שהיו בשליטתה 420,000 יהודים. (240,000 מהם היו אזרחי רומניה ו- 180,000 מהם היו אזרחי ברית המועצות) המחקר יצא לאור בעת האחרונה גם בשפה הרומנית. יד ושם מיהר להוציא תגובת מחאה חריפה.

ב- 17 ביוני, בריאיון ברדיו, המשיך שר התרבות הרומני רזוואן תאודורסקו בקו של הודעת ממשלתו וטען כי בגבולות מדינת רומניה בימי המלחמה לא התרחשה שואה היות שלא נעשה שם רצח שיטתי במחנות. ביד ושם הוחלט שלא להסתפק בהודעת גינוי פומבית אלא לשלוח מכתב חריף לשרת החינוך של רומניה דאז אקטרינה אנדרונסקו. במכתב הדגיש יושב ראש הנהלת יד ושם אבנר שלו כי מדובר בשקר היסטורי: "לו אימצה גרמניה הבחנה דומה להבחנה שעושה היום ממשלת רומניה, היא יכלה לטעון כי בשטח גרמניה לא הייתה שואה, שכן רצח שיטתי של יהודי גרמניה נעשה רק לאחר שהם גורשו לאתרי הרצח במזרח אירופה".

שלו מתייחס במכתבו להתעלמות התמוהה של הודעות הממשלה מהרצח השיטתי של מעל ל-100,000 יהודים שביצעו הצבא והמשטרה (הז'אנדרמריה) הרומניים בשני אזורים שהיו תחת ריבונות רומנית, בקיץ 1941 - בסרביה ובוקובינה, השמדה שבוצעה בפקודה מפורשת של ממשלת בוקרשט, זאת בהתבסס על מסמכים שהובאו מארכיונים ברחבי העולם, ובין היתר מארכיונים ברומניה, הנמצאים ביד ושם ועומדים לרשות החוקרים.

בראיון הרדיופוני הודה השר הרומני כי בטרנסניסטריה, שהייתה תחת שלטון הכיבוש הרומני, אכן התרחשה שואה אך מתעלם מהעובדה שחלק גדול מהיהודים שנרצחו שם גורשו למקום מבתיהם ברומניה והיו אזרחים רומניים. וכן מתעלם מכך שמבצעי השואה שם היו כוחות הצבא והמשטרה הרומניים.

"קשה להניח שגרסה מעוותת כזו של ההיסטוריה תחזיק מעמד במדינה החותרת לקיים משטר דמוקרטי" מוסיף שלו.

בראיון מכנה עוד השר הרומני את הטבח ביהודי העיר יאסי, שהייתה בגבולות מדינת רומניה, כפשע מלחמה אך לא כשואה. יצוין כי יד ושם הוציא לאור ספר מחקר חדש של ד"ר ז'אן אנצ'ל אודות טבח זה ובו גם עשרות מסמכים מקוריים ותצלומים המוכיחים את אחריותם הישירה, הפעילה והשיטתית של ממשלת אנטונסקו, הרשויות מטעמה וחלקים באוכלוסייה הרומנית ברצח של כ- 15,000 היהודים ביאסי.

בעקבות מכתבו של אבנר שלו הגיעו ב- 29 ביוני שגרירת רומניה בישראל ד"ר ולריה מריאנה סטויקה ומזכיר המדינה במשרד השר לענייני תרבות ודת של רומניה יאן אנטונסקו לביקור ביד ושם. בפגישה עם אבנר שלו דיווחה השגרירה כי היא שוחחה עם ראש ממשלתה שלושה ימים לפני כן וכי הוא חזר ואישר שהוא עצמו מכיר בעובדות ההיסטוריות בדבר השמדת יהודי רומניה בתקופת השואה; הוא אף ציין כי יחקור ויחפש את האשם בפרסום ההודעה שבה נטען כי לא התרחשה שואה בגבולות רומניה, הודעה שלדברי השגרירה מקורה בטעות.

אך בזאת לא פסקה שרשרת ההתבטאויות של אנשי ציבור רומנים, ובריאיון לעיתון הארץ ב- 25 ביולי הצהיר נשיא רומניה יון אילייסקו הצהרות מקוממות ברוחן של ההצהרות הקודמות: "השואה לא הייתה ייחודית ליהודים. כמוהם מתו גם רבים אחרים, בהם פולנים". ועוד הוסיף אילייסקו: "ברומניה של התקופה הנאצית היה יחס שווה ליהודים ולקומוניסטים". בהצהרותיו של אילייסקו בריאיון הוא התנער מאחריות העם הרומני לרצח היהודים שהתרחש על אדמת רומניה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

אחרי פרסום הריאיון התגבשה ההבנה ביד ושם שהכחשת השואה ברומניה היא תופעה עמוקה ומושרשת ואינה מעידה חד-פעמית. לכן הפעם לא הסתפק יד ושם בגינוי וקבע שרק חשיפת העובדות על ידי ועדת חקירה בין-לאומית של היסטוריונים שתקים ממשלת רומניה עשויה לשים קץ לבורות ולהתחמקות מאחריות של העם הרומני. מיד אחרי פרסום הריאיון עם נשיא רומניה פנה אליו אבנר שלו והזמין אותו למנות ועדת היסטוריונים "כדי לחקור יחדיו את האמת ההיסטורית ולפרסם את העובדות בדבר מאורעות השואה ברומניה". שלו הציע במכתבו כי בוועדה יישבו מומחים ידועי שם בתחום השואה ברומניה ושעבודתה תסתמך על מסמכי ארכיון רומניים וגרמניים, על עדויות ניצולים ועל מחקרים על אודות תקופת השואה במזרח אירופה. פנייתו של אבנר שלו זכתה לתמיכה של גורמים נוספים בארץ ובעולם, בהם מוזאון השואה בוושינגטון, הוועד היהודי האמריקני, ארגון בני ברית ומשרד החוץ של ישראל.

ואכן פחות משלושה חודשים לאחר מכן, ב- 22 באוקטובר, הכריז נשיא רומניה יון אילייסקו על הקמתה הרשמית של ועדת חקירה היסטורית בין-לאומית לרצח יהודי רומניה בראשותו של חתן פרס נובל וסגן יושב ראש מועצת יד ושם פרופ' אלי ויזל. לפני צאתו לרומניה אמר אבנר שלו: "אני משבח את נשיא רומניה על החלטתו האמיצה להתמודד עם עברה של רומניה. זה צעד הכרחי בתהליך של בניית חברה דמוקרטית ברומניה וצעד חיוני בחיזוק מערכת היחסים של קהילת יוצאי רומניה בישראל ובעולם עם רומניה [...] העובדה שפרופ' אלי ויזל ניאות לעמוד בראש הוועדה נותנת לה משקל מיוחד ומשמעות היסטורית".

בכתב המינוי של הוועדה שהקים נשיא רומניה נכתב כי הוועדה תחקור את ההיסטוריה של השואה ברומניה כדי לבסס את העובדות ההיסטוריות ולפרסם אותן ברומניה ומחוץ לגבולותיה. בוועדה יהיו חברים היסטוריונים ואנשי ציבור מישראל, מארצות הברית, מרומניה, מגרמניה ומצרפת. ד"ר ז'אן אנצ'להוא אחד מחמשת נציגי ישראל בוועדה.

ממשלת רומניה התחייבה לפרסם ולהפיץ את המידע שהוועדה תציג לפניה לכל אזרחיה. הממשלה תעשה זאת בשלוש דרכים: פרסום דוח הוועדה בספר ברומנית ובאנגלית; העברה של דוח הוועדה ומסקנותיה לידיעת הציבור בתקשורת, בכינוסים בנושא, ביצירת קבוצות דיון ובהעלאת הדוח במלואו לרשת האינטרנט; והחשובה ביותר, לדעת ד"ר אנצ'ל, החדרה והטמעה של המידע על שואת יהודי רומניה במערכת החינוך של רומניה על ידי הכשרת מורים וכתיבת תכניות לימוד מיוחדות. "הצד החינוכי במנדט הוועדה הוא ההישג הגדול שלה", מציין אנצ'ל.

בנובמבר ערך בית הספר המרכזי להוראת השואה ביד ושם בסיוע משרד החוץ סמינר של שבוע ביד ושם לפוליטיקאים צעירים מרומניה ביזמתו של נשיא רומניה. מטרת הסמינר הייתה ללמד את תולדות השואה ברומניה ולהסביר את החשיבות של לימוד הנושא כיום ברומניה. שבעה פוליטיקאים צעירים ממפלגות שונות (חוץ מהמפלגה הפשיסטית "רומניה הגדולה") השתתפו בסמינר. בכירי החוקרים של תולדות השואה ברומניה, בהם ד"ר ז'אן אנצ'ל, נשאו הרצאות ושוחחו עם המשתתפים על יחסי יהודים-רומנים בתקופת השואה והיום. המשתתפים גם שמעו עדויות מפיהם של ניצולי שואה מרומניה.

לאחר הסמינר כתבו לבית הספר המרכזי להוראת השואה ביד ושם שלושת משתתפי הסמינר מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ברומניה (שהיא מפלגתו של הנשיא): "באנו ליד ושם כדי למצוא את האמת. אחרי ששמענו את ההרצאות ואת העדויות מפי הניצולים ואחרי שראינו מפות ומסמכים רשמיים, השתכנענו באמת ההיסטורית [...] אנחנו חייבים לקבל עלינו אחריות על ההיסטוריה שלנו על הצל והאור שבה. השואה ברומניה הייתה איומה, ואיננו גאים במה שקרה [...] אנו מקווים שתשתכנעו בַכוונה הכנה והאמתית שלנו לקבל עלינו אחריות ולשמש שגרירים צעירים למסרים של שלום וידידות".

ב-11 בנובמבר 2004 הוזמנו לארמון הנשיאות בבוקרשט בירת רומניה חברי הוועדה הבין-לאומית לחקר שואת יהודי רומניה, בראשותו של חתן פרס נובל וסגן יושב ראש מועצת יד ושם פרופ' אלי ויזל, לטקס הגשת מסקנותיה לנשיא רומניה יון אילייסקו. בטקס נשא נשיא רומניה נאום ובו דיבר על חשיבותה של הוועדה ושל מימוש הדוח: "דוח הוועדה הוא כלי עבודה יסודי ללימוד מעמיק של ההיסטוריה בת זמננו ובמיוחד לכל מחקר שיעסוק במעורבות שלטון רומניה דאז במלחמת העולם השנייה. בזכות האיזון, האובייקטיביות ואיכות המחקר שהציגה הוועדה, יהיה הדוח לנקודת מוצא הכרחית במאמץ לבחון מחדש את ההיסטוריה שלנו ובקבלת האחריות על הדברים כפי שהם התרחשו". מיד לאחר סיום הטקס בבוקרשט שוחח אילייסקו בטלפון עם יושב ראש הנהלת יד ושם אבנר שלו והודה לו על תרומת יד ושם לעבודת הוועדה. אפשר לעיין בדוח המלא באתר האינטרנט של יד ושם.

ב-400 עמודי הדוח שהוגשו לנשיא רומניה מנותחים קורות השואה ברומניה והאחריות של הנהגת רומניה ושל רשויות רומניה דאז.

סמינר למחנכים רומנים
אחת המסקנות העיקריות של דוח הוועדה היא שיש לשפר ולהגביר את הוראת השואה ברומניה. בית הספר המרכזי להוראת השואה ביד ושם החל בשיתוף פעולה פורה בתחום זה עם משרד החינוך של רומניה. שר החינוך של רומניה אלכסנדרו אתנאסיו ביקר במרס 2004 ביד ושם ונפגש בפגישת עבודה עם צוות בית הספר. בפגישה הוצע לשר לעשות שימוש בידע, במומחיות ובאמצעים הפדגוגיים שפותחו בבית הספר כדי להרחיב ולמקצע את הוראת השואה ברומניה. עקב הפגישה הלך והתרחב שיתוף הפעולה עם בית הספר, וכבר באוקטובר התקיים בבית ספר המרכזי להוראת השואה סמינר למורים מרומניה, והשתתף בו מפקח ההיסטוריה הראשי ממשרד החינוך של רומניה דורו דומיטרסקו.

מתגובותיהם של המשתתפים בסמינר עולה כי הם היו שבעי רצון מארגון הסמינר. בעיקר הם ציינו את רמתו האקדמית הגבוהה ואת היחס האישי שהוענק להם. רוב המשתתפים הדגישו כי תרומתו העיקרית של הסמינר היא בהענקת כלים פדגוגיים, שיטות ומתודות חדשות להוראת השואה בכיתות.

"הערכתי את הפתיחות ואת הגמישות שלכם בטיפולכם ב'שאלות הקשות' שלנו", אמרה יוליה דומיטרכסקו, מפקחת האנגלית במשרד החינוך של רומניה שהשתתפה בסמינר. "בזכות המידע שקיבלתי אוכל לפתח דרכים שונות להשתמש בחוויה של השואה גם בשיעורי האנגלית, ולא רק בשיעורי ההיסטוריה, בבתי הספר ברומניה".

בכוונת ממשלת רומניה לכונן יום זיכרון לשואה ברומניה, אשר יחול בחודש יוני, בו חלו פרעות יאסי ודורוהוי בשנים 1941 ו- 1940 בהתאמה.

מקור: אתר האינטרנט "יד ושם".

הוספת מידע על יהדות רומניה

Adding Information about Jewish Holocaust

המעוניינים להציג מידע נוסף אודות שואת יהדות רומניה - נא ליצור קשר, לחצו כאן.טיולים פרטיים ומאורגנים ברומניה

Organized Private Trips in Romania

ממליגה טיול פרטי ברומניה - למשפחות, קבוצות קטנות וגדולות ועוד
. לפרטים נוספים לחצו כאן ← טיולים פרטיים לרומניה.
ממליגה טיול שורשים ברומניה - טיול משפחתי פרטי ברומניה המשלב ביקורי שורשים עם אטרקציות לילדים נוער וכל המשפחה.
ממליגה טיול בוטיק לרומניה - 10 ימים / 9 לילות. קבוצה קטנה 12-20 מטיילים בלבד!
תכנית עשירה ומיוחדת באווירה רגועה.
ממליגה טיול בוטיק לרומניה - 7 ימים / 6 לילות. קבוצה קטנה 10-14 מטיילים בלבד!
תכנית עשירה ומיוחדת באווירה רגועה.
ממליגה טיול מיוחד ברומניה - 7 עד 10 ימים או יותר - למי שמחפש טיול מיוחד ברומניה או חשב שראה כברהכל ובעצם ובעצם עוד לא ראה כלום מרומניה!
ממליגה חוות דעת טיולים פרטיים - תגובות מטיילים עם ממליגה ברומניה.
ממליגה מדריך טיולים פרטי ברומניה - מדריכים דוברי עברית, אנגלית, רומנית, רוסית, צרפתית, הונגרית ועוד שפות.

Romania Holiday חזרה Romania Vacation
הרוזן דרקולה הרומני - ולד צפש
קישורים אודות רומניה
רומניה ממליגה - דף ראשידף ראשי
מפות של רומניהשעון רומניה
מזג אוייר רומניהמזג אוויר ברומניה
מפות של רומניהמפות רומניה
גלריית תמונות רומניהתמונות רומניה
שידורי טלוויזיה ברומניה בשידור חי באינטרנטטלוויזיה שידור חי
שידורי רדיו ברומניה בשידור חי באינטרנטרדיו שידור חי
מצלמות חיות ברומניה בשידור חי באינטרנטמצלמות חיות
קישורים אתרי אינטרנט ברומניהקישורים
יצירת קשר ממליגה רומניהאודות רומניה ממליגה
יצירת קשר ממליגה רומניהיצירת קשר
מידע על רומניה

ערים מרכזיות ברומניה
בוקרשט
Bucharest
קלוז'
Cluj
יאשי
Iasi
ברשוב
Brasov
טימישווארה
Timisoara
סיביו
Sibiu
קונסטנצה
Constanta
ארד
Arad
אורדאה
Oradea
גאלאץ
Galati
סוצ'אבה
Suceava
ערים ברומניה
מחירים ברומניה לדוגמא
טיסה סדירה - 399 $
טיול 7 ימים - 995 $
לינה בוקרשט - 55 € לילה
השכרת רכב - 50 $ ליום
ליטר דלק - 1.30 €

(ברומניה המחירים במטבע יורו)
ערים ברומניה
SITE4U ©
בניית + עיצוב אתרים באינטרנט

רועה צאן כפרי בהרי רומניה